در وبلاگ رسمی تلگرام آمده است :

هدف ما این است که تلگرام را سریعتر و راحت تر در دسترس کاربران قرار دهیم، دو سال برای طراحی این اپلیکیشن وقت صرف کرده ایم و نتیجه ی آن پروژه ی Telegram X می باشد.

تلگرام X

هدف از ارائه تلگرام ایکس ( Telegram X ) سرعت بالا، جذابیت، سهولت استفاده و کیفیت بالاتر انیمیشن های آن می باشد. امروز ما دو اپلیکیشن جدید تلگرام ایکس را برای سیستم عامل اندروید و سیستم عامل iOS ارائه کرده ایم.

هر دو این اپلیکیشن ها تجربی هستند و اگر بازخورد ها خوب باشد نسخه های رسمی جایگزین آن ها می شود.

تلگرام X برای اندروید

تلگرام ایکس برای اندروید دو سال پیش براساس TDLib طراحی شد، تلگرام X اندروید سریع تر و جذاب تر بوده و مصرف باتری بهینه تری دارد.

صفحه ی اصلی تلگرام ایکس نسبت به نمونه ی قبلی تغییراتی داشته است؛ در تلگرام x بخش چت و تماس ها جدا شده اند و با سوایپ کردن (کشیدن) صفحه به سمت راست و چپ می توانید به هر یک از آنها وارد شوید.

همچنین می توانید با سوایپ کردن روی هر پیغامی به سمت راست به راحتی آن را برای دیگران نیز بفرستید (مانند تصویر زیر)

کشیدن صفحه به سمت راست برای اشتراک گذاری
کشیدن صفحه به سمت راست برای اشتراک گذاری

یکی از مهم ترین ویژگی های تلگرام ایکس اندروید این است که Bublle یا همان کادر دور نوشته و تصاویر را ندارد و به این ترتیب فضای پیام ها و عکس ها افزایش پیدا کرده است.

عکس های بدون کادر در کانال های تلگرام
عکس بدون کادر در تلگرام

ویژگی دیگر تلگرام اکس اندروید این است که بدون باز کردن پیام ها می توانید یک پیش نمایش از آن ها داشته باشید.

موزیک پلیر تلگرام X نسبت به نمونه ی قبلی تغییر پیدا کرده و کارآمدتر شده است.

همچنین منوی اتچ (ارسال فایل ضمیمه) نیز تغییرات بهینه تری در صفحه پروفایل کرده و به راحتی می توانید با کلیک روی گزینه دلخواه خود نوع فایل ارسالی شامل : فیلم، موزیک، لینک و عکس را مشخص کنید.

تلگرام X برای iOS

تلگرام X برای iOS به طور قابل توجهی سبک تر، سریع تر و جذاب تر بوده و مصرف باتری بهینه تری دارد، همچنین سرعت بارگذاری تلگرام ایکس در گوشی های آیفون ها بیشتر شده است.

جایگزینی TelegramX با نسخه اصلی تلگرام

تلگرام رسما اعلام کرده که ممکن است این نسخه، جایگزین نرم افزار اصلی تلگرام در آینده شود. باید منتظر بود و دید که آیا کاربران میلیونی تلگرام از این نسخه استقبال خواهند کرد یا نه؟