بسیاری از کاربران سیستم عامل ویندوز در نسخه های 8.1 و 10 این سیستم عامل محبوب با مشکل بازدید از مقدار حجم مصرفی اینترنت خود در لپ تاپ و یا کامپیوتر مواجه هستند. شاید شما نیز یکی از این افرادی باشید که به علت پیدا نکردن راه حل این مشکل و عدم آگاهی از روش مانیتور کردن مقدار حجم مصرفی اینترنت از پیدا کردن روش های آن دست کشیده یا نا امید شده باشید. پس با ما همراه باشید

این آموزش در دو نسخه 10 و 8.1 سیستم عامل ویندوز و در دو بخش مجزا پیگیری خواهد شد.

چگونگی مشاهده مقدار مصرفی حجم اینترنت در ویندوز 10

در سیستم عامل ویندوز 10 دو راه برای مشاهده حجم مصرفی وجود دارد:

  • مشاهده مقدار مصرفی داده های اینترنت از طریق Task Manager

در ابتدا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+ESC و با فشردن همزمان این کلیدها تسک منیجر سیستم عامل خود را باز کنید. سپس از سربرگ های موجود در Task Manager سربرگ App history را انتخاب کنید.

نمایش پهنای باند مصرفی (حجم اینترنت مصرف شده) در ویندوز 10 و 8.1-01

با انتخاب گزینه App history در پنجره Task Manager مقدار حجم مصرفی داده های اینترنتی برای هر برنامه نمایش داده خواهد شد. در این روش حجم اینترنت مصرفی بصورت پراکنده قابل مشاهده میباشند تا شما از مصرف هر برنامه مطلع گردید.

 

  • مشاهده مقدار اینترنت از بخش تنظیمات

دومین روش برای مشاهده مقدار مصرفی داده ها در ویندوز 10 از طریق بخش تنظیمات ویندوز میباشد. در این روش باید به بخش تنظیمات ویندوز بروید. برای ورود به این بخش راههای بسیاری وجود دارند اما آسانترین و سریع ترین روش باز کردن بخش تنظیمات در ویندوز استفاده از کلید ترکیبی Windows+I میباشد. با استفاده از این کلید ترکیبی بخش تنظیمات ویندوز را باز کنید و با باز شدن این بخش همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید بر روی گزینه Network & Internet کلیک کنید.

نمایش پهنای باند مصرفی (حجم اینترنت مصرف شده) در ویندوز 10 و 8.1-012

با باز شدن گزینه های زیر مجموعه مربوط به بخش Network & Internet (که در تصویر زیر مشاهده میکنید) از گزینه های موجود در سمت چپ پنجره، گزینه Data Usage را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه در سمت راست این پنجره مقدار حجم مصرفی داده ها در یک ماه گذشته نمایش داده خواهد شد.

نمایش پهنای باند مصرفی (حجم اینترنت مصرف شده) در ویندوز 10 و 8.1-013

همچنین برای اطلاع بیشتر و دقیقتر از چگونگی مصرف داده های هر برنامه (همانند روش Task Manager) میتوانید با انتخاب گزینه Usage Detail و باز شدن پنجره مربوطه آن اقدام نمایید.

نمایش پهنای باند مصرفی (حجم اینترنت مصرف شده) در ویندوز 10 و 8.1-014

پس از انتخاب ابن گزینه و باز شدن پنجره مربوط به آن، میتوانید مقدار حجم مصرفی هر برنامه را بصورت جداگانه در ماه گذشته مشاهده کنید.

نمایش پهنای باند مصرفی (حجم اینترنت مصرف شده) در ویندوز 10 و 8.1-015

منبع: digital-art.ir